Правила користування бібліотеками ЦБС Московського р-ну м. Харкова

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1.Правила користування бібліотеками ЦБС Московського району м. Харкова розроблені згідно Типових правил користування бібліотеками України у відповідності з Законом України "Пробібліотекиі бібліотечну справу”, із змінами і доповненнями, Статутом КЗК « Центральна бібліотека централізованої бібліотечної системи Московського району м. Харкова»

1.2. Запис у бібліотеки проводиться по пред`явленні паспорта або документа з фотографією, що засвідчує особу.

2. ПРАВА КОРИСТУВАЧІВ

2.1.Користувачами бібліотечних послуг є юридичні й фізичні особи України, зарубіжних країн та особи без громадянства. Кожний громадянин незалежно від соціального походження й майнового стану, расової й національної приналежності, статі, освіти, мовних ознак, віросповідання, місця проживання має право на бібліотечне обслуговування в бібліотеках ЦБС, а саме:

- в читальних залах Центральної бібліотеки, Центральної бібліотеки для дітей та бібліотек-філій– усі жителі міста, незалежно від мікрорайону проживання;

- на абонементах Центральної бібліотеки, Центральної бібліотеки для дітей та бібліотек-філій– згідно території проживання, яку обслуговує відповідна бібліотека;

- приїжджі, читачі без реєстрації, особи, які тимчасово проживають у зоні обслуговування бібліотеки, студенти з інших місць проживання мають право користуватися читальними залами бібліотек ЦБС.

2.2. Формами бібліотечного обслуговування є: абонемент, читальний зал, інтернет-зала, а також обслуговування поза бібліотекою (книгоношення).

2.3.Користувачі бібліотек мають право:

- отримувати безкоштовну інформацію про склад бібліотечних фондів, консультаційну допомогу в пошуках джерел інформації;

- одержати в тимчасове користування документи з бібліотечного фонду;

- брати участь у заходах, які проводить бібліотека;- входити до читацьких рад.

2.4. Користувачі мають право одержати на абонементі для опрацювання поза бібліотекою одноразово не більше 5 документів терміном до 30 днів. Термін користування новими надходженнями, документами підвищеного читацького попиту та періодикою – до 10 днів.

Книги по шкільній програмі видаються на 10 днів. У читальному залі одноразово видається не більше чотирьох бібліотечних документів.

2.5.Користувачі мають право виносити документи з абонементу за межі бібліотеки, якщо вони записані у формулярі.Термін користування документами на прохання користувачів може бути продовжений, якщо на них відсутній попит інших користувачів.

2.6.Рідкісні та цінні документи, довідкові видання видаються для користування тільки у читальному залі.

2.7 У разі відсутності в бібліотечному фонді потрібних документів користувач має право отримати інформацію про них з електронного каталогу корпоративної мережі масових бібліотек міста Харкова, а також за допомогою Інтернету.

2.8. Користувачі бібліотек мають право на ввічливе обслуговування, вносити пропозиції на придбання нових матеріалів і введення нових видів послуг.

2.9.Правила користування Інтернет - центрами відображені в "Правилах користування Інтернет - центрами бібліотекМосковськогорайону м . Харкова».

3. ОБОВ`ЯЗКИ КОРИСТУВАЧА

3.1. Для запису до бібліотеки громадяни пред`являють паспорт або документ, що його замінює, ознайомлюються з Правилами користування бібліотекою, підписують зобов`язання їх виконувати, дають відомості для заповнення реєстраційної картки та читацького формуляру.У разі зміни місця проживання, зазначеного в паспорті, користувач повинен негайно повідомити про це бібліотеку у місячний термін.Діти й підлітки до 16 років записуються в бібліотеку на підставі документа, який пред`являють їх батьки, установи або особи, під наглядом яких, перебувають діти.

3.2. Користуючись документами з бібліотечного фонду, читач повинен дбайливо ставитися до них; при одержанні документів має перевірити їхню кількість та наявність пошкоджень і в разі виявлення дефектів попередити бібліотекаря, який зобов`язаний зробити на документах відповідну позначку. В іншому разі відповідальність за виявлені у книгах дефекти несе користувач.

3.3.За кожний документ, одержаний на абонементі, користувач (крім дошкільників та учнів 1-4 класів) розписується в читацькому формулярі. Повернення документів засвідчується підписом бібліотекаря.

3.4.Користувач, який втратив або пошкодив документ з фонду бібліотеки, повинен його замінити аналогічним чи рівноцінним документом, визнаним бібліотекою таким, що може бути прийнятим, або відшкодувати збитки реальної вартості документа, яку визначає комісія з роботи з фондом. В окремих випадках розмір відшкодування визначається бібліотекою в залежності від цінності видання.

3.5.За втрату або псування документа з фонду бібліотеки неповнолітнім користувачем відповідальність несуть його батьки, навчальний заклад чи установа, під наглядом яких він перебуває.

3.6.Користувач, який порушує Правила користування бібліотекою позбавляється права відвідувати її на термін, що визначається бібліотекою. Матеріали про порушення Правил користування бібліотекою, можуть бути передані до суду згідно з чинним законодавством України.

3.7. В бібліотеці не дозволяється:

- займатися протизаконною діяльністю і здійснювати антигромадські вчинки;

- заважати іншим читачам і працівникам бібліотеки (допускати зневажливі, образливі слова та вчинки);

- розповсюджувати листівки чи вивішувати оголошення без дозволу адміністрації бібліотеки;

- користувачі зобов`язані повертатикнигиу вказаний термін і в чистому вигляді, бережливо ставитися до книги.

4. ОБОВ`ЯЗКИ БІБЛІОТЕКИ З ОБСЛУГОВУВАННЯ КОРИСТУВАЧІВ.

Бібліотеки зобов`язані:

- інформувати користувачів про всі види послуг, що їх надає бібліотека;

- створювати умови для використання бібліотечного фонду, роботи в бібліотеці, надавати допомогу в доборі потрібних документів;

- дбати про культуру обслуговування користувачів;- формувати у користувачів потребу в інформації, користуванні бібліотеками, сприяти підвищенню культури читання;- задовольняти потреби в створенні при бібліотеці читацьких об`єднань, клубів за інтересами;

- систематично здійснювати контроль за своєчасним поверненням до бібліотеки виданих користувачам документів;- враховувати читацькі запити при формуванні інформаційних ресурсів, проведенні масових заходів;

- не використовувати відомості про користувачів бібліотеки та їх інтереси з будь-якою метою, крім наукової, без їх згоди;

- створювати читацькі ради;

- звітувати перед користувачами бібліотеки та громадськістю.


ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ ІНТЕРНЕТ-ЦЕНТРАМИ
ЦБС МОСКОВСЬКОГО РАЙОНУ М. ХАРКОВА

I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Центральна бібліотека, Центральна бібліотека для дітей, бібліотеки-філії № 2 та № 48 надають своїм читачам вільний доступ до світової мережі Інтернет та інформаційних баз даних з метою навчання, підвищення кваліфікації, отримання додаткових знань з різних наук. Для забезпечення ефективної та безперервної роботи Інтернет-центрів необхідне дотримання нижче наведених правил, які розроблені у відповідності із Законом України ‘Про бібліотеки і бібліотечну справу’, Указом Президента України ‘Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Iнтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні’ від 31 липня 2000 року №928/2000, Статутом ЦБС Московського району м. Харкова та «Правилами користування бібліотечними послугами ЦБС Московського району м. Харкова»


ІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ В ІНТЕРНЕТ-ЦЕНТРІ

Облуговування в Інтернет-центрах здійснюється згідно графіку роботи бібліотек:

09:00-18:00

Доступ до робочих місць в центрі відбувається з дозволу працівника в порядку загальної черги. Тривалість роботи одного читача в мережі Інтернет не більше 60 хв. В разі переривання роботи читача в мережі Інтернет з будь-якої причини, яка виникла не з вини користувача, йому призначається додатковий час роботи на комп’ютері або пропонуються альтернативні джерела задоволення запиту.

ІII. ОБОВ’ЯЗКИ ПРАЦІВНИКІВ БІБЛІОТЕКИ

ПРАЦІВНИКИ БІБЛІОТЕКИ ПОВИННІ:

  • забезпечити сприятливі умови роботи в Інтернет-центрі;
  • надавати консультативну допомогу в процесі здійснення користувачами пошуку необхідної інформації та її обробки;
  • вивчати інформаційні потреби користувачів з метою постійного поповнення списку рекомендованих сайтів; проводити індивідуальні навчання читачів роботі в мережі Інтернет, надавати необхідні консультації;
  • формувати у користувачів потребу в інформації, популяризувати серед користувачів бібліотеки ресурси мережі Інтернет.

IV. ОБОВ’ЯЗКИ ЧИТАЧІВ.

В ІНТЕРНЕТ-ЦЕНТРІ КОРИСТУВАЧІ ПОВИННІ:

  • при першому відвідуванні заповнити читацький формуляр та ознайомитися з правилами користування Інтернет-центром та інструкцією по техніці безпеки;
  • підтримувати тишу та чистоту в залі;
  • бережливо ставитися до обладнання Інтернет-зали;
  • використовувати жорсткий диск комп’ютера для зберігання власної інформації не довше сеансу роботу в Інтернет-центрі;

2. КОРИСТУВАЧАМ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

  • починати працювати в Інтернет-центрі без дозволу працівника;
  • використовувати техніку та програмне забезпечення в цілях, що не передбачають пошуку інформації та задоволення читацьких запитів;
  • порушувати буть-які пункти з інструкції по техніці безпеки;
  • вносити будь-які зміни в технічні та програмні параметри комп’ютерної техніки, самостійно знищувати будь-які файли з комп’ютера;
  • використовувати комп’ютерну техніку, програмне забезпечення та мережу Інтернет в комерційних цілях;
  • неправомірне скачування та використання ліцензій, порушення законів копірайту.

2.1 При порушенні даних Правил користування Інтернет-центром читачі будуть позбавлені прав користування мережею Інтернет.

2.2 За пошкодження програмно-технічних засобів центру читачі несуть повну матеріальну відповідальності у відповідності з чинним законодавством України.

Кiлькiсть переглядiв: 403